I live on a University Campus in Ohio... And I can tell you it is like encouraged to eat unhealthy here... There are an abundance of food places on campus and even more off campus... But the healthy food is astronomically more expensive than the unhealthy food.
For example... There is is a Burger King right next an Organic Deli... The deli, as I described, sells subs mad from organic fruits, vegetables, organic lunchmeats, breads, etc... Healthy stuff... It cost $6.75 for a 6" sub there, $10.50 for a 12"... Right next to it though... You can buy three double cheeseburgers and some fries for the same cost as that 6" sub.
Pre-packed salads that are about the size of a small bowl, $6.50... Pre-packaged sushi anywhere from $7-$10...
And that doesn't even include drinks... Want some juice or a bottle of water? $2. Want a fountain soda with 150 calories and sugar in it? $0.90.
And a snack/side? Apples, oranges, bananas... $1.50... Bag of cheetos... $1.
I don't know about you, but a double cheeseburger, coke, and a bag of cheetos for $3.90 is a lot more appealing than $10.25 for a 6" sub, apple, bottle of water... Especially when I try to eat 3 meals for that price in a day and I am a poor college student.
Log in to comment