Not having money sucks when you want to game sooo badly. Sooo badly that you can turn into an evil monkey and hate the rest of your family for not understanding your need to game. I might be exaggerating but that's about how I feel, I guess.
Sooo mufujifi told me to set up a PS2 fund. Still, I have no idea how am I going to survive on $100 a month while topping up my targeted fund of $150 at least.
Sooo don't bother to read any further than this because below would be all the technical financial details of what I call a "hancai-boncai" plan.
I must set aside $13 for a textbook. Left with $100 - $13 = $87. That's not promising...
I am resolved to walk to the MRT station and back home. It's a desperate call and a long-shot.
To school: $1.52 x 10 days = $15.20
$87 - $15.20 = $71.80
To AMK Hub to meet a friend by MRT: $1.41
$71.80 - $1.41 = $70.39
To PERGAS from AMK Hub: $1.46
$70.39 - $1.46 = $68.93
Trip back home from PERGAS: $1.10 x 8 = $8.80
$68.93 - $8.80 = $60.13
Trip to PERGAS from school: $1.31 x 5 = $6.55
$60.13 - $6.55 = $53.58
Trip to PERGAS from home: $1.10 x 2 = $2.20
$53.58 - $2.20 = $51.38
Trip back home from school: $1.52 x 4 = $6.08
$51.38 - $6.08 = $45.30
Food: $45
Balance: $0.30
....$0.30 a month, huh? mufujifi said, "Don't eat." That's impossible for me but anyway, I think I can deduct $5 from food instead.
Right sooo by 21st Nov, I must have saved $5.30 by hook or by crook.
Log in to comment